Sok önkéntes és érdeklődő eljött a Föld napja alkalmából szervezett családi piknikünkre a Kecskeméti Erdőparkba, ahol ezúttal vadvirágok és haszonnövények magjait vetettük el.
A Zöld Küldetés tevékenységét sokan figyelemmel kísérik, a Föld napjára szervezett családi piknikünk pedig kiváló alkalmat kínált, hogy aki kedvet érez, csatlakozzon a csoporthoz, egy laza délelőtt során kicsit megismerkedjen a Fürdő mögötti Erdőparkkal és az ott folyó tevékenységgel. Nagy öröm, hogy a piknikre sok gyermeket elhoztak szüleik.
Először a már elültetett csemetéket pántlikáztuk, ami azért szükséges, hogy a kis fákat könnyebben észrevegyük a fűben. Majd vadvirágok és haszonnövények magjait vetettük el, mustár, bársonyvirág, dinnye, borsó, bab és sütőtök mag is került a földbe.
Reméljük, hogy mindenki jól érezte magát, és legközelebb is kilátogat az Erdőparkba!
Fotók: Dósa Eszter, Jekkel Edit, Mikulás Gábor (Zöld Küldetés Egyesület)
A Föld napjáról
Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek
alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre.
Húsz évvel később Denis Hayes és barátai, az ökológiai válság jeleit – a bioszféra pusztulását, az ipari szennyezést, az őserdők irtását, a sivatagok terjeszkedését, az üvegházhatást, az ózonlyukakat, a veszélyes hulladékokat, a túlnépesedést, a savas esőt, az óceánok szennyezettségét – látva kezdeményezték, hogy az 1990-es évek a környezet évtizedeként a közös felelősségre hívják fel a figyelmet. Ennek érdekében Denis Hayes és barátai 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy a városi tömegfelvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját a világ minden országában, a környezetbarát, fenntartható társadalom közös vágyával. Több mint 125 ország környezetért aggódó polgárai, civil szervezetei válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját szervezésű programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.
A felhívásra Magyarországon környezetvédők 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. Felhívásukra kis falvakban és nagyvárosokban egyaránt sokan jelentkeztek.
A Föld Napja Alapítvány a helyi kezdeményezéseket – külön hangsúlyozva az iskolák és természetesen a pedagógusok szerepét – környezeti könyvek kiadásával, vetélkedők összeállításával támogatja.
Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? Így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata. 1990 óta Magyarországon évről évre egyre többen érzik úgy, legalább megpróbálják – és legalább a Föld napján, április 22-én tesznek valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek, valamelyik zöld szervezethez csatlakoznak, vagy saját szervezetet alapítanak. És ez a Föld napja mozgalom legnagyobb sikere: hogy helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek a Föld napi programok, és ma már nem csak a Föld napján.