A lombkezelés új módszerének bevezetését javasolja a Zöld Küldetés Egyesület. Szerintünk ahol lehetséges, tartsuk helyben a lehullott leveleket, hasznosítsuk, építsünk vele talajt és vízmegtartó közeget.
Jelenleg a közterületeken összegyűjtött lombot, zöldhulladékot elszállítják a központi komposztáló üzembe (és ugyanez történik a magánkertekben zöld zsákba szedett falevelekkel is).
Egyesületünk szerint ez a módszer fenntarthatósági szempontból nem előnyös, sőt káros, mert nem a természetet támogatja, hiszen annak a lehullott lomb fontos része (lenne), nem szabadna kivonni.
A falevelek elszállításának hátrányai:
- A lehullott lomb hiányával megszűnik a tápanyag körforgás, emiatt pedig a növények vitalitása is csökken.
- A talajélet működése jelentősen lecsökken, mivel a talajlakók táplálékforrása megszűnik.
- A talaj vízháztartása romlik; mivel a lomb nem tartja a talajban a meglévő nedvességet, könnyebben kiszárad.
- A talaj nagyon tömörödik.
- A csapadék felvétele nehezebbé válik, éppen a tömör talaj miatt nincs beszivárgás.
- A szervesanyag-tartalom és a talajt alkotó gombák hiánya miatt lecsökken a talaj nedvesség-megtartó képessége.
- Az avar elszállítása plusz munkaerő alkalmazással, gépjármű-fenntartási és üzemeltetési költségekkel, valamint károsanyag-kibocsátással jár.
Mit javasolunk?
Azokon a közterületeken, kertekben, ahol lehetséges – van arra alkalmas felület és tér -, tartsuk ott a lombot, hasznosítsuk, építsünk vele talajt és vízmegtartó közeget! Ez már csak azért is jó megoldás, mert a parkok fák alatti árnyékosabb részén nem nyújt túl szép látványt a takaratlanul hagyott puszta talaj.
Persze mondhatjuk, hogy a falevelek helyben tartásának vannak hátrányai – de mindezekre vannak megoldások is!
- Nem esztétikus? Válasz: igenis kialakítható esztétikus felület, bármilyen ötletes kerti szegéllyel, melyen belül a lomb és egyéb kerti hulladék rendezettséget mutat. Így például ágakból, vesszőből, kövekből, helyben található anyagokból könnyen építhetünk szegélyt, és az így létrehozott keretben a lombot és az egyéb zöld anyagokat rendezetten is deponálhatjuk. Pár cserje, évelő, fűféle beültetésével tovább javítható a felület képe.
- Elfújja a szél a leveleket? Válasz: az őszi csapadéktól nehezebbé váló leveleket a szél már nem mozgatja olyan könnyen, pláne ha faaprítékkal, faágakkal még takarjuk is a lehullott lombot.
- Lassú a komposztálódás? Válasz: ha a gyűjtött lombbal vegyítjük a lekaszált füvet, akkor a nitrogén, szén egyensúlynak köszönhetően jobbak lennének a komposztálódás feltételei, emellett mikrobiológiai oltóanyaggal rövidíthető a folyamat ideje.
Az őszi lomb helybenhagyása rengeteg előnnyel jár:
- Javul a fák tápanyag ellátása, ezzel nő az ellenálló képességük is.
- A talajélet miatt a talaj szerkezete lazul.
- A laza szerkezet következtében javul a talaj vízfelvevő és vízmegtartó képessége. Ez segítség lehet villámárvizek ellen is, mert jelentősen nagyobb vízfelvételre képes a terület.
- A takart talaj nehezebben szárad ki.
- Több vízzel a növények fenntartása könnyebb.
- A növények növekedése intenzívebb, nagyobb a vitalitásuk, jobban tűrik a szélsőséges időjárási viszonyokat.